Parostatkiem w piękny rejs. Polska Niepodległa


MS Batory w filmie "Pasażerka" 
Wakacje się zakończyły więc trzeba zaplanować kolejne. Ja sobie wizualizuję rejs gigantoczkowcem na fiordy. Odwiedzić Dolinę Muminków, pofikać z Fizią Pończoszanką i trele-morelować z Trollami. Pracując w turystyce miałem niedawno możliwość takiego behemota od bebechów po dach zwiedzić
.
Oceana



  





Fiu, fiu – z kabiny co może będzie mnie stać do restauracji to 3 dni się idzie (winda dodatkowo płatna a po schodach przecież zdrowiej).


Mamy Dzień Niepodległości – w PL marsze i burdy. Niestety ekstrema używając symboli religijnych glanami zadeptuje humanitaryzm. Władcy temu przyklaskują. Logo w tym roku to pięść ściskająca różaniec , wygrażająca wszystkim innym co nie z nami, kibo-zbójami :-(
Polska żegluga też mogła się poszczycić luksusowymi liniowcami krążącymi po morzach i oceanach i owszem, zawijały na Maltę. 
 W zeszłym roku świętowaliśmy 100 lecie Polski Niepodległej – tu na skale w Parlamencie była wystawa „People and Places” a w Cavalier sztuki pt. White Memory. Zaproszony na otwarcie, wysłuchałem Speakera, naszą ambasador J.Janek i rzewnie plumkającego Chopin 'em krokodyla klawiszowanego przez panią J.Kacperek. Wśród eksponatów nasze dumy (Zameczek w Wiśle, Wieliczka, Piłsudski itd.)

Był też i MS Batory (btw – nie mylić ze 'Stefan Batory' – późniejszym). W '36 na dziewiczy rejs zaokrętowali się :Wojciech Kossak, Arkady Fiedler, Monika Żeromska, Melchior Wańkowicz (a gdzie pan był Panie Gombrowicz, mój bożku - literacki ojcze?). Cudo miało 7 pokładów i 160 m długości dla 800 gości. Transatlantyk Batory zwany był „Szczęściarz” bo umykał u-botom jak piskorz, węgorz albo i barakuda podczas operacji 2WŚ. Nim wywieziono skarby wawelskie. Można go zobaczyć już tylko w filmie „Pasażerka” Munka , zezłomowany w 71r.
Razu pewnego w domu aukcyjnym Mosesa Sammuta- Belgravia nabyłem pakiet inkunabułów zakurzonych niemożebnie (a, psik!). Okazyjna cena – 3 pensje i kredyt co go nigdy nie spłacę. Aukcja była szalona – dyr British Museum dostał zawału a jeden szejk chciał mnie kindżałem dźgnąć. Wróciłem ledwo żywy do domu (to coś 400 m) i zasiadłem do lektury, karafka single malt na podorędziu...
Times of Malta z 1953r, o roku ów - koronacja QEII, śmierć Stalina, pierwszy Bond i Playboy, zdobyto Everest a Gombrowicz wydał „Trans-Atlantyk” ! Od deski do deski czytam numer z 17.02., to był ostatni dzień Karnawału, jest i reklama Silk Cosmetics Heleny Rubinstein (urodzona w Krakowie,Polka) oraz anonsują przybycie do Valletty na 1.03 MS Batory z rejsem do Bombaju za jedyne 22 funciaków kabina ! 
Agent sprzedaży W.J.Parnis England South Street 60 - kojarzycie ? To był nasz konsul honorowy przedtem. Kontakty handlowe zaowocowały zacieśnieniem współpracy i Pan Stephen Parnis England dbał na Malcie o polskie interesa. Do dziś w siedzibie są brązowe tablice Polish Bunkering Depot oraz Gdyna America Lines – armatora MS Batory.


Takie cuda za PRL'u o jeju? Titanic miał 270 m i tak poszedł na dno a w przyszłym roku Celina zaryczy jak syrena „My heart will go on” na Malcie … o, jacie. Wolałbym Krawczyka ale niech tam „Przy wtórze klątw bosmana, głośnych krzyków aż od rana /Tak śpiewnie dusza łka / Kąpielowy kostium włóż i na pokładzie ciało złóż / Bo tutaj szum maszyny, bo tutaj głosem dziewczyny /Tak cudnie śruba gra, La la la la la la la...


Pan konsul Stephen Parnis England towarzyszył oficjalnym delegecją gdy składali kwiaty w Kalkara na grobach naszych żołnierzy oraz rozmowach biznesowych. 
Kwaśniewski 2002 :
"Other wreaths were laid by Stephen Parnis England, honorary consul for Poland, and by some Polish residents."


The delegation was assisted locally by the Honorary Consul of the Republic of Poland in Malta, Stephen Parnis England.
The newly sworn in Polish Ambassador to Malta, Jerzy Chmielewski, visited the Commonwealth War Graves in Kalkara following the presentation of his credentials to President of Malta, Edward Fenech Adami. and the honorary consul of Poland in Malta Stephen Parnis England.


Komentarze

Popularne posty