Patron Malty św. Paweł - festa gdzie gra orkiestra
W kościele pod wezwaniem św. Pawła Rozbitka w Valletta ma miejsce najważniejsza w kontekście Malty festa - 10.02. Obchodzona hucznie (jak pozostałe 136) trwa cały tydzień. Przygotowania jednak to już cały rok i wszyscy parafianie są zaangażowani. Mężczyźni stawiają dekoracje na ulicach – festony, figury, fajerwerki. Kobiety upiększają kościół, kwiaty, sprzątanie. Dzieci tną z zapałem gazetki na konfetti i rzucają ich całe tony na procesję. W niedzielę następuje kulminacja obchodów. W samo południe pełny 8 armatni salut w Upper Barrakka Gardens. Następnie część ludyczna festy – idzie orkiestra dęta, za nią komitet organizacyjny i następuje szalona uliczna zabawa. Wszyscy są zaproszeni do tarzania się półmetrowej warstwie papieru na ulicy. Jest piękna, słoneczna pogoda, choć to luty. Gra muzyka, ludzie śpiewają i cieszą się z festynu. To trzeba zobaczyć. Potem wielkie sprzątanie by Święty miał godną oprawę.
Parafianie przebierają się w najlepsze ciuchu i udają się na mszę. Jest wyeksponowany relikwiarz ręki (od 1823 donator - Vincenzo Aloisio Bonavia) , słupa ścięcia (papież) oraz figura. Po mszy ogromna procesja. Ulica św. Pawła jest dość wąska i cała zapakowana wiernymi i turystami. Procesja przemierza ściśle wyznaczoną trasę (są trzy rywalizujące parafie w stolicy!), odwiedza ko Katedrę Św. Jana i wraca do swojego kościoła. Następują fajerwerki i można uniesiony na duchu wracać do domu.
Jest Zatoka oraz Wyspa św. Pawła u wybrzeży Malty. Na niej też figura (autorzy Segismondo Dimech Valletta, Salvatore Dimech Lija) z 21.09.1845 oraz ruiny kapliczki. Podczas swojej pielgrzymki św. Jan Paweł II zatrzymał się w drodze na Gozo przy niej.
Paweł z Tarsu, święty ( 8 - 67) apostoł , teolog , który odegrał najpoważniejszą rolę w dziejach rozwoju i umacniania chrześcijaństwa. Jego działalności znana z przekazów - Dzieje Apostolskie oraz listy apostolskie św Pawła.
Jako młody faryzeusz był przeciwnikiem chrześcijan. Około 35 roku był przy ukamienowaniu Szczepana, jednego z siedmiu diakonów. Później osobiście zaangażował się w prześladowanie chrześcijan w Jerozolimie. Gdy zbliżał się już w swojej podróży do Damaszku , olśniła go nagle światłość z nieba. A gdy upadł na ziemię, usłyszał głos, który mówił: "Szawle, Szawle, dlaczego Mnie prześladujesz?" "Kto jesteś Panie?" - powiedział. A On: "Ja jestem Jezus, którego ty prześladujesz. Wstań i wejdź do miasta, tam ci powiedzą, co masz czynić".
Jesienią 60 roku Paweł wraz z innymi więźniami wyruszył drogą morską w kierunku Rzymu. Z uczniów towarzyszyli mu Arystach i Łukasz.
Statek, którym podróżowali, rozbił się w czasie burzy morskiej u wybrzeży Malty. Wszyscy rozbitkowie zdołali ocaleć; ze względu na martwy sezon w żegludze śródziemnomorskiej Paweł, jak i pozostali podróżujący, musiał pozostać na wyspie przez trzy miesiące. W czasie pobytu na Malcie uzdrowił ojca Publiusza, namiestnika wyspy. Jako obywatela rzymskiego przewieziono go do więzienia w Rzymie, gdzie jednak korzystał z dużej swobody i prowadził działalność apostolską. Po procesie w 63 został uniewinniony i uwolniony. Odbył podróże m.in. do Efezu, na Kretę i do Macedonii . W 67 został ponownie uwięziony i prawdopodobnie w tym samym roku skazany na śmierć i ścięty w Rzymie. Data przekazana przez apokryf - 29 czerwca 67.
'
https://www.tvm.com.mt/en/news/where-was-st-paul-shipwrecked/mój film
Komentarze
Prześlij komentarz