Polak Węgier dwa bratanki …


Polak, Węgier – dwa bratanki,i do szabli, i do szklanki,oba zuchy, oba żwawi,niech im Pan Bóg błogosławi.

Pełna węgierska treść przysłowia:

Lengyel, magyar – két jó barát,Együtt harcol s issza borát,Vitéz s bátor mindkettője,Áldás szálljon mindkettőre. 

 


Dziś obchodzimy święto naszej wiślano-dunajskiej przyjaźni, a że byłem na Węgrzech wielokrotnie i bardzo lubię ten kraj za piękno przyrody, architekturę Budapesztu i gorące tam źródła postanowiłem tu na Malcie świętować. Wybrałem się tedy do restauracji co się Margaret Island nazywa i rybną zupę z karpia zamówiłem - 8,9 euro.  Jest słynna Baszta Rybaka Halászbástya  z widokiem na parlament – obowiązkowy punkt każdego kto w stolicy Madziarów jest .
























W Valletcie jest od niedawna filia ambasady Węgier w Rzymie (Polskiej nadal nie ma!) oraz konsulat w Sliema i nawet budynek co się Magyar nazywa.



Jest także tablica w Lower Barrakka Garden upamiętniając tragiczne Powstanie w 1956 po którym zamordowano premiera Imre Nagy.
 
2 marca 2007 parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw.
Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 podjął przez aklamację Sejm RP.

UCHWAŁA

UCHWAŁA
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej
z dnia 16 marca 2007 r. w sprawie ustanowienia dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Od ponad 1000 lat Polacy i Węgrzy żyją w tej samej części Europy tworząc trwałe więzy łączące oba narody na wielu płaszczyznach: politycznej, społecznej, kulturalnej i ekonomicznej. Wielokrotnie wspólnie odpieraliśmy zagrożenia płynące i ze wschodu i z zachodu.
W drugiej połowie XVI w. na tronie polskim zasiadł Węgier Stefan Batory, za którego panowania Polska przeżywała jeden z najświetniejszych okresów w swojej historii. W XIX w. polski gen. Józef Bem wsławił się sukcesami w walce o wolność Węgier i został naczelnym wodzem armii węgierskiej. W roku 1956 Polacy udzielili spontanicznego poparcia uczestnikom i ofiarom powstania budapeszteńskiego.
Wspólne losy, wspólni bohaterowie, wspólni wrogowie i przyjaciele, wszystko to sprawiło, że między narodami polskim i węgierskim zrodziła się i utrwaliła autentyczna sympatia i głęboka przyjaźń. Uwieńczeniem tego procesu jest członkostwo obydwu krajów i ich aktywne partnerstwo w Unii Europejskiej oraz w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddając hołd pamięci pokoleniom Polaków i Węgrów, którzy przez wieki tworzyli więzy tej bezprzykładnej przyjaźni ustanawia dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Analogiczna uchwała o ustanowieniu dnia 23 marca Dniem Przyjaźni Węgiersko-Polskiej została przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Republiki Węgierskiej.

MARSZAŁEK SEJMU
/-/ Marek Jurek


 filmik z moich wakacji w 2012 roku



Komentarze

Popularne posty