Wojna, football, imperatorzy – Ryszard Kapuściński.



Wojna Futbolowa - konflikt trwający przeszło 10 lat między Salwadorem a Hondurasem, który pochłonął prawie 2 tys. ofiar. Zarzewiem był mecz (sic!) przegrany przez Honduras 3:0 podczas eliminacji do Mundialu '70.



Wojenkę tę głupawą opisał eugenialnie Ryszard Kapuściński w zbiorze pod tym samym tytułem. Kilka innych krwawych jatek tam się znalazło min. Kongo z którego ledwo reporter uszedł z życiem „Nie mam pojęcia, jak nazywał się ten Kongijczyk, który uratował nam życie. Na świecie jest dużo świństw, ale istnieje także coś takiego jak uczciwość i inne ludzkie uczucia” . Na trasie powrotu do Polski znalazła się Malta i to pewno nie jeden raz gdy w drodze do Afryki miał tu międzylądowanie.


Cesarz” to magiczna, oniryczna opowieść o życiu imperatora Etiopii i dworze cesarskim Haile Selassie. Język i sposób opowiadania czyni utwór uniwersalnym pamfletem na życie 'boskich' władców żyjących w oderwaniu od rzeczywistości – nie tylko dlatego że sam cesarz był niewielkiego wzrostu i z tronu nie sięgał stopami ziemi. Jest wśród bohaterów mający domieszkę maltańskiej krwi Włoch . Groteskowy władca odwiedził skolonizowaną Maltę w 1954r.





Jeszcze dzień z życia.” to nowy film podobne jak „Mój Vincent” w technice animacji i także w polskiej koprodukcji i reżyserii. Mam nadzieję że będzie go można tu zobaczyć. Zachęcacz wygląda bardzo zachęcająco a samo życie reportera od dawna prosiło się o uwiecznienie na celuloidzie .





https://anotherdayoflifefilm.com/
https://www.platige.com/wp-content/uploads/2017/05/Another-Day-of-Life-Pressbook-PL.pdf

Urodziny pisarza, poety, humanisty i dziennikarza były 4.03. Książki dostępne na Polskiej Bibliotece w Burmarad. Otwarte Soboty 12-14. 

Jeśli uda mi się jednego dnia zapełnić stronę… uważam, że to był dobry dzień.








UE wraz ONZ prowadzą 'think tank' nazwany Kapuściński Development Lectures mający na celu propagowanie wiedzy o rozwoju społeczno-gospodarczym, relacjach międzynarodowych by uniknąć kolejnych wojen. Wśród mówców Jerzy Buzek,
  

„podróż przecież nie zaczyna się w momencie, kiedy ruszamy w drogę , i nie kończy , kiedy dotarliśmy do mety. W rzeczywistości zaczyna się dużo wcześniej i praktycznie nie kończy się nigdy, bo taśma pamięci kręci się w nas dalej, mimo że fizycznie dawno już nie ruszamy się z miejsca. Wszak istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej."

 Ryszard Kapuściński


Komentarze

Popularne posty