Czy Kopernik była kobietą ?( heheszki)


Dziś w PL obchodzi się po raz pierwszy Dzień Nauki Polskiej a data to urodziny Kopernika właśnie. Cel święta "stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa". Rządowy, PR-spin bo Polska dumna jest i basta. Największy pomnik chyba jest w drugim największym mieście polskim czyli w Chicago jednak. Mamy tych Nobli na pęczki więc de facto jest się czym szczycić i puszyć jak natapirowany fryz Mikołaja ;-)
Nasz geniusz to jak polski Da Vinci : astronom, kanonik, ekonomista, lekarz, strateg wojskowy, lingwista. Jestem mocno związany z „rozruszycielem ziemi” gdyż mieszkałem w osiedlu Kopernika i jestem abiturientem 1 L.O. w Bielsku-Białej jego imienia ! W Sliema niedaleko mnie jest dom Copernicus (muszę kiedyś wpaść z wizytą) a w Mellieha ulica.




O tym że nauka może być rozrywką świadczą tłumy w Centrum Nauki ...Kopernik w W-Wie. Na Malcie mamy Esplorę – na fasadzie mapa nieba z świątyni Ta'Qadi jest. Myślę, że było jeszcze popularniejsze gdyby wahadło Foucaulta tam zainstalowano – dowód na ruch obrotowy ziemi (napiszę do nich). Jest w naszym muzeum i wielu kościołach; chyba by w ten sposób przewiny wobec Heweliusza i Giordano Bruno (dwa dni temu rocznica spalenia) odkupić. Inkwizycja nie usmażyła Kopernika tylko dlatego, że jego dzieło(De Revolutionibus) wydano gdy już pukał do bramy Piotrowej...Książka była na indeksie aż do XVIII w.

Co Maltańczycy wiedzą o Koperniku ? W podręczniku pt. ”Systems of Knowledge 2” niespodzianka. To wolumin dla post-secondary education czyli już tej nadobowiązkowej bo tu się do 14 lat tylko trzeba uczyć (raj!) 15-16 latkowie mają już jako PIERWSZY rysunek heliocentrycznego układu wg jak napisano „Polish priest Copernicus” odmalowany przez Andreasa Cellarius „Harmonia macrocosmica seu atlas universalis et novus, totius universi creati cosmographiam generalem, et novam exhibens” (1661).

Uproszczona wersja tego jest na banknocie 1000 PLN z 1982r oraz w moim osiedlu w BB. Dalej jeszcze jest bardzo słynny instrument Armillary, co zauważyłem go niedawno w filmie „Star Wars: Solo” z Daenerys Drogo Targaryen. 

 Jako case study jest „The role of women in science” Maria Curie, Skłodowską chochlik drukarski pożarł jednakże. (Pani Curie jako wzór dla dziewczynek jest w nowej wersji filmu „Dumbo”). Tak, wszystko mi się łączy i plączy – wręcz mógłbym rzec 'per aspera ad astra'. Teraz ktoś powinien zaryczeć „ziemia jest płaska i leży na pra-żółwiu” do nich mówię 'per aspera ad inferi' ;-) Na koniec jeszcze podam, że w Nature Muzeum Gozo jest fragment Księżyca – ile dostał za niego Twardowski nie podają. Bujajcie głową w chmurach !

Do nauki, marsz ...


mój film :



Komentarze

Popularne posty